وان حمام توافق استقلال استقلال اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

وان حمام: توافق استقلال استقلال اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری آیا در باره حزب‌اللهی‌ها فیلم ساختم ، مسعود کیمیایی در باره «قاتل اهلی» پاسخ می‌دهد

روزنامه شهروند با مسعودکیمیایی در باره فیلم پرحاشیه «قاتل اهلی» مصاحبه کرده هست. بخش هایی از این مصاحبه را می خوانید: ساخت قاتل اهلی زیاد طول کشید و در آ

آیا در باره حزب‌اللهی‌ها فیلم ساختم ، مسعود کیمیایی در باره «قاتل اهلی» پاسخ می‌دهد

مسعود کیمیایی در باره «قاتل اهلی» پاسخ می دهد/ آیا در باره حزب اللهی ها فیلم ساختم

عبارات مهم : تصویر

روزنامه شهروند با مسعودکیمیایی در باره فیلم پرحاشیه «قاتل اهلی» مصاحبه کرده است.

بخش هایی از این مصاحبه را می خوانید:

ساخت قاتل اهلی زیاد طول کشید و در آخر نیز به نظر می آمد رضایت منتقدان را چندان جلب نکرده است
دو سال ساخت این فیلم طول کشید. من جهت توی تماشاگر فیلم ساختم. جهت همین هم این جا نشسته ام و دارم پاسخ می دهم. چیز دیگری هم مهم نیست. بعد از سال ها همه چیزها یادمان می رود و فقط فیلم باقی می ماند و دسیسه ها و هیچ چیز دیگری باقی نخواهد ماند.

طیف مخاطبان قاتل اهلی را چه کسانی می دانید؟
این فیلم مثل تمام فیلم های من هست. فیلمی جهت نترس ها. کسی که این فیلم را می بیند باید نترس باشد مثل سازنده اش؛ مثل بقیه فیلم های سازنده اش. من فیلم را جهت این ساخته ام که اندازه های دانستگی افکار کوچک را اوج ببرد.

منتقدان راجع به این فیلم خیلی نظرات مخالف ابراز کردند. در جریان هستید که
خب دنیای نقد امروز و به خصوص در روزهای جشنواره خوبی اش این است که با دنیای مزدوری در سینما و هنر آشنا می شویم و این مزدوری یعنی این که جنس خندیدن ها، ترسیدن ها و حتی قیمت ها را از آن می فهمیم.

می گویند دیالوگ های فیلم گنگ است
این را راجع به زیاد فیلم های من گفته اند و بعد از چند سال همان کسانی که این حرف ها را زده اند این فیلم ها را در فهرست عالی ترین هایشان آورده اند. من در روزهای درگیری و شلوغی جشنواره هم گفتم که هنگامی که فیلمساز نیستید و این داستان را نمی شناسید، راجع به آن صحبت نکنید. این را هم باید بدانید که دیالوگ های این فیلم به طور کامل نثر روزنامه ای است چون عنوان آن جهت روزنامه و رسانه است.

قاتل اهلی به نوعی به بی اخلاقی و خیانت اشاره دارد. جالب این که این مضمون را در برخوردهایی که با این فیلم شد نیز می بینیم. به نظر شما چرا؟
این یکی از مهمترین عنصرهای فیلم هست. درواقع در فیلمی که بی اخلاقی را نشان می دهد چنین حجمی از بی اخلاقی باید از داخل خود فیلم بیاید. جالب هست. بی اخلاقی تا آن جا پیش رفته که پولاد کیمیایی که هنرپیشه فیلم های دیگران هم هست، هر وقت قرار است با حرف یا متلکی با او برخورد شود به عنوان پسر کیمیایی مورد خطاب قرار می گیرد. او در قاتل اهلی هر کار از دستش برآمد کرد؛ و حتی به عنوان یک خواننده تمرین کرد تا بدون جایگزینی با یک خواننده واقعی بتواند بخواند.

فکر می کنید آیا پولاد تا این حد زیر پرسش برده می شود؟
این حرف ها را بارها زده ام. ببینید؛ به من هنگامی که نمی توانند بند کنند این کار را با پولاد می کنند. در حقیقت پولاد را بهانه کرده اند جهت کوبیدن من. غافل از این که من بعد از ٥٠سال فیلمسازی نمی آیم فیلم خودم را به خاطر پسرم خراب کنم. این جهت اندازه ای از دانستن ساخته شده است است و از همین رو خودش را روی نادانستن ها می گذارد. دو سال وقت روی این فیلم گذاشتم. از ظاهرش هم معلوم است که فیلم فیلم مشکل بود. ولی این مهم هست. فیلم مهم است و جز این فیلم هیچ چیز دیگری نمی ماند؛ نه دسیسه ها و نه سیاهی ها.

یکی از تفاوت های این فیلم در قیاس با کارهای قبلی شما این است که جهت نخستین بار راجع به افرادی که در جامعه به عنوان حزب اللهی آشنا می شوند، فیلم ساخته اید. چرا؟
آنان یک طبقه هستند و از اطراف آنان می توانیم جامعه را بهتر بشناسیم. البته سروش در این فیلم نقش حزب اللهی ندارد. اینها عده ای هستند که پول دوست دارند و صفرهای آن را هم نمی توانند بشمارند و یا این که نمی دانند صفرهای حساب هاشان چقدر هست. سروش ولی یکی از افرادی است که می داند و ما از این دست آدم ها زیاد داریم.

می گویند و به شوخی هم می گویند که قاتل اهلی باز هم داستان انتقام فردی آدم هاست. به نظر شما این تحلیل درست است؟
انتقام نیست. تصویر العمل هست. فیلم های من راجع به انتقام نیستند. آدم اگر تصویر العمل نداشته باشد، آدم خنثایی است.

این را هم می پرسند که آیا جهت یک بار هم که شده، قهرمان کیمیایی از انتقام یا همان گونه که شما می گویید از نشان دادن تصویر العمل حاد نمی گذرد؟
موضوع پیش آمده میزان تصویر العمل را روشن می کند. اتفاقی که هستی من را می گیرد، من دیگر نمی توانم بگذرم و ببخشم. آن وقت من هستی ام را می خواهم که از من گرفته شده. عنوان باید خیلی کوچک باشد که بشود از تصویر العمل نشان دادن گذشت و عفو کرد. ولی کسی که به هستی و آرزوی بزرگ من کار دارد، به عقاید من کار دارد – که آن عقاید جهت من تمام زندگی هستند، من دیگر نمی توانم ببخشم…

قاتل اهلی هم مثل بقیه کارهایتان فیلم مردانه ای است
این را هم قبول ندارم. اصلا این گونه نیست. زن هر لحظه در فیلم های من بوده؛ ولی این گونه هم نیست که بخواهم جور دیگری کار کنم. نمی توانم دروغ بگویم. نمی توانم غلو کنم. نمی توانم فیلمی فمینیستی بسازم. من زن را به اندازه ای که باید باشد در فیلم هایم دارم.

آیا در باره حزب‌اللهی‌ها فیلم ساختم ، مسعود کیمیایی در باره «قاتل اهلی» پاسخ می‌دهد

واژه های کلیدی: تصویر | اخلاقی | انتقام | مسعود کیمیایی | پولاد کیمیایی | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs